Visiems būsimiems naujakuriams, kurie dar tik planuoja statyti ar šiuo metu yra pradėję namo statybos darbus, vienas iš didžiausių galvos skausmų yra atsiskaitymas su statybų inspekcija, įvairūs leidimai, namo pridavimas ir t.t. Tam, kad toks galvos skausmas nenuvarytų jūsų į neviltį, visuomet rekomenduojame patikėti tai profesionalams ar bent jau pasitelkti jų pagalbą. Jei dar nežinojote, namo pridavimas yra procedūra, kuomet jūsų statinys yra priduodamas valstybinei komisijai ir paruošiamas teisinei registracijai Nekilnojamojo turto registre. Toks procesas gali būti sudėtingas dėl to, jog reikalingi įvairiausi sertifikatai, išrašai ir dokumentai. Žmonėms, neišmanantiems teisinių statybų niuansų tai gali būti tikrų tikriausios pinklės.

Tuo tarpu energetinio naudingumo sertifikatas privalomas visiems statantiems, parduodantiems ar nuomojantiems namus. Tokias taisykles taip pat reglamentuoja valstybė. Šio sertifikavimo metu yra įvertinami įvairūs namo mazgai ir jo savybės, pats statinys priskiriamas prie tam tikros energetinio naudingumo klasės.

Energetinio naudingumo sertifikavimo procesas

 

Norint įvertinti savo naujai statomo namo ar kotedžo energinio naudingumo klasę, į pagalbą reikės pasitelkti profesionalus. Pats procesas nėra sudėtingas, jūs tiesiog pasirašysite sutartį su tokias paslaugas atliekančia įmone ir pateiksite visus dokumentus, kurių jie reikalaus. Dokumentai yra reikalingi tam, jog jie gautų reikiamą informaciją apie jūsų namo statybą, naudotas medžiagas ir priimtus technologinius sprendimus. Tuomet kvalifikuoti specialistai atliks energetinio naudingumo skaičiavimus ir tiksliai nustatys kuriai energetinio naudingumo klasei priklauso jūsų pastatas.

Po šio proceso jūs gausite ir patį sertifikatą, ir skaičiavimo rezultatus, ir netgi pasiūlymų sąrašą, kaip būtų galima pagerinti pastato energinį naudingumą. Nepamirškite, jog gautą sertifikatą taip pat reikia užregistruoti statybos produkcijos ir sertifikavimo centre.

Kaip priduoti namą?

Suprantama, kad gavus raktelius nuo naujai pastatyto namo, norėtųsi tiesiog persikelti į jį gyventi ir nesukti galvos dėl jokių pašalinių dalykų. Deja, namo pridavimas ir registravimas yra būtina procedūra ir nuo jos jūs niekur nepabėgsite. Jei galvojate, jog ši procedūra yra visai nesudėtinga ir sugebėsite viską pats greitai susitvarkyti, turėtumėte permąstyti savo sprendimą. Tik pagalvokite kiek įvairiausių dokumentų reikės sėkmingam namo pridavimui – pažymos apie statinio atitiktį projektui, statybų leidimo kopijos, statinių geodezinės nuotraukos, garso klasifikavimo protokolų, statinio kadastro bylų kopijų ir dar viso tuzino įvairiausių dokumentų ir jų kopijų. Net jei nesusidursite su jokiais sunkumais (kas yra mažai tikėtina), surinkti visus šiuos dokumentus gali užtrukti labai ilgą laiką.