Šiandien laiptai atrodo tokia įprasta ir savaime suprantama detalė, kad be jos negalime įsivaizduoti nei vienos dienos ir dažniausiai nei vieno pastato. Vis dėlto, svarbu pastebėti ir tai, kad laiptai tikrai nėra šių dienų statinys – jie pradėti statyti ypač seniai, tad ir laiptų gamyba turi gilias ištakas. Taigi, jei šis sritis visada jums buvo įdomi, kviečiame sužinoti keletą svarbių faktų.

Kaip jau minėjome, laiptų gamyba yra viena iš tų sričių, kuri pradėta vykdyti jau labai seniai. Ir šio fakto teisingumą įrodo detalė, kad seniausi statyti laiptai yra 6000 m. pr. Kr. pastatyti laiptai Jeruzalėje. Taigi, kaip matyti, jau tuo metu žmonės puikiai išmanė laiptų statymo meną. Kita vertus, yra priežastis, dėl kurios šis faktas neturėtų labai stebinti. Kaip žinia, laiptai buvo vienas  pagrindinių pilių bei šventyklų elementų, o tokių statinių senovėje buvo statoma ypač dažnai.

Kuomet pradedama kalbėti apie laiptus, dažniausia įsivaizduojame, kad toks statinys buvo reikalingas tik ties pastatams, kurie turėjo du ar daugiau aukštų. Vis dėlto, reikia pastebėti, kad senovėje laiptai buvo ypač reikalingi ir vieno aukšto pastatams, nes didžioji dalis jų turėjo arba rūsius, arba palėpes, balkonus. Taigi, belieka tik pridurti, kad laiptų gamyba jau senovėje buvo labai reikalinga paslauga. 

Šiandien laiptų gamyba nieko nebestebina ir yra įvardijamas, kaip procesas, kuris gali pasiūlyti įvairių rūšių laiptų. Vienas populiariausių tipų yra sraigtiniai laiptai. Vis dėlto, dėmesį verta atkreipti į tai, kad tokio tipo laiptai buvo ypač populiarūs ir senovėje, ypač Anglijos bei Škotijos pilyse, kadangi sukurdavo patrauklią aplinką gynybai.

Verta pastebėti ir tai, kad kiekviena šalis ar kontinentas pirmenybę teikdavo tam tikriems laiptų tipams bei kitoms savybėms. Štai, pavyzdžiui, Senovės Graikijoje buvo gausu baltos spalvos, sunkių ir masyvių laiptų; tuo tarpu Senovės Egiptas žavėjo gracingų formų bei žemės spalvų laiptais. 

Na, o pabaigai belieka tik pridurti, kad jei jums domina senovės laiptų gamybos istorija, o šiuo metu kaip tik sprendžiate klausimą, kokie laiptai galėtų atsidurti jūsų namuose, pasisemkite iš istorijos idėjų – ji tikrai turi, ką pasiūlyti.

laiptukalve.lt