Namuose šildymas yra be galo svarbus. Galbūt kur nors Ispanijoje ar Graikijoje tai nėra taip aktualu, tačiau Lietuvoje, kur didžioji dalis metų yra gana vėsi arba net šalta, turėti efektyvų šildymo sprendimą namuose yra kone būtina. Dažniausias šildymo sprendimas Lietuvoje yra ne kas kita, o radiatoriai. Nepaisant grindinio šildymo populiarumo ir kitų sprendimų dažnėjimo, sėkmingiau pritaikyto sprendimo rinkoje kol kas nėra. Dėl šios priežasties paruošėme jums gidą su keletu patarimų, kaip išsirinkti radiatorių. Remsimės pasiūla, kuri yra radiatoriai varle.lt parduotuvėje.

Kiekis

Prieš perkant pirmiausiai reikėtų įvertinti patalpos dydį ir nuspręsti, kiek radiatorių reikės. Paprastai tokius skaičiavimus gali pateikti pastatų inžinerijos specialistai, mat didelę įtaką šildymo sąnaudoms daro ir sienų konstrukcija, jų storis, grindys, lubos bei kiti namo ir patalpos. Grubiai sakoma, kad 1m2 reikėtų nuo 60 iki 110 W galingumo radiatoriaus, o konkretus dydis priklauso nuo kambario apšiltinimo. Tad, įprastas ~1200W radiatorius galėtų apšildyti 10-20m2 dydžio kambarį. Tai yra gana didelė paklaida, todėl reikėtų pasitarti. Visgi rekomenduojame gauti bent vieno ar kelių specialistų nuomonę ir įvertinimą prieš perkant.

Vieta patalpoje

Vieta patalpoje yra tiek pat svarbi, kiek kiekis. Jeigu radiatoriai bus per arti vienas kito, didelė tikimybė, kad šiluma pasklis netolygiai ir arti radiatorių bus šilta, o toliau nuo jų – vėsu. Paprastai radiatorius žmonės mėgsta montuoti po palangėmis, tolimuosiuose kambario kampuose. Taip daryti pataria ir specialistai. Kai kada tokio sprendimo nepavyksta įgyvendinti dėl nepatogaus vamzdyno išvedžiojimo ar kitų kliūčių. Tokiu atveju reikėtų bandyti juos įrengti kuo arčiau lango.

Dydis ir galingumas

Šie du aspektai nulemia konkretaus modelio pasirinkimą. Pradedant nuo dydžio, turėtumėte įvertinti patalpos dydį, kad radiatorius neužimtu neproporcingai daug vietos arba nebūtų per mažas kambariui apšildyti. Paprastai specialistai rekomenduoja rinktis 5-15% galingesnius radiatorius nei atrodo „optimalu ant popieriaus“. Taip galėsite net ir pačią šalčiausią dieną susišildyti tiek, kiek reikia. Dydžio parametrai dar svarbūs ir dėl paprasčiausio praktiškumo. Per didelį radiatorių bus sunku sutalpinti, o per mažas ne taip efektyviai išnaudos tą vietą.

Galingumas yra matuojamas vatais (W). Kuo galingesnis radiatorius – tuo stipriau jis gali įšilti. Tačiau galingumas dažniausiai siejamas su dydžiu (kuo didesnis radiatorius – tuo jis galingesnis, įprastai), bet… Didesnį radiatorių bus sunkiau įkaitinti, todėl reikės laukti ilgiau, kol imsite jausti skirtumą.

Įprasti radiatoriai būna nuo 1200 iki net 2500W galingumo. Kaip ir jų skaičių, taip ir dėl galingumo, reikėtų kreiptis į specialistus dėl patarimo. Mūsų minėtas 60-110W vienam kvadratiniam metrui skaičiavimas yra ganėtinai apytikslis ir tinka tada, kai jau žinote savo namo apšiltinimo sprendimus bei sienų storį ir panašius kriterijus.

Galbūt reikalingas mobilus, elektrinis radiatorius?

Nepamirškite, kad galima įsigyti ne tik stacionarų, pastatomą, tačiau ir mobilų elektrinį radiatorių. Jį įjungus į elektros lizdą, radiatorius gana greitai įkaista ir taip galite šilumą nuvežti į tą namų kampelį, kur jos labiausiai trūksta. Tai leidžia išspręsti šildymo problemas tada, kai pavyzdžiui, kas nors serga arba tose patalpose, kur šildymo sprendimas įgyvendintas ne idealiai.